Zaproszenie na Mistrzostawa Polski w Półmaratonie Branży Paszowo Zbożowej

Z A P R O S Z E N I E

Koleżanki i Koledzy Biegacze,

W imieniu Komitetu Organizacyjnego z wielką przyjemnością pragnę zaprosić na :

VI Mistrzostwa Polski w Półmaratonie Branży Paszowo Zbożowej organizowane w ramach Półmaratonu „Słowaka” w Grodzisku Wlkp.

Te znane w całym kraju zawody pod patronatem naszych branżowych organizacji odbędą się w dniu 9 czerwca 2019r. ( niedziela ) o godz. 9.00

Aby wziąć udział w imprezie i zostać objętym naszą klasyfikacją należy zapisać się na oficjalnej stronie Półmaratonu Słowaka :

http://www.polmaratongrodzisk.pl/ i w zakładce „zgłoś udział” zaznaczyć w rubryce „dodatkowe klasyfikacje” - Pracownik PBPZ oraz podać nazwę zakładu pracy. Regulamin Mistrzostw Polski w Półmaratonie Branży Paszowo Zbożowej 2019 oraz szczegóły dopuszczenia do tej klasyfikacji dostępne są na stronie Półmaratonu oraz na stronach internetowych branżowych organizacji patronujących, który to stanowi uzupełnienie oficjalnego regulaminu Półmaratonu „Słowaka”.

ZAPISY ROZPOCZYNAJĄ SIĘ W DNIU 3 MARCA 2019 o godz. 12.00

i z uwagi na tradycyjnie duże zainteresowanie mogą potrwać zaledwie kilkanaście minut ! Dlatego przypominamy o punktualnym zalogowaniu się na portalu w celu zapisania się na bieg.

W przypadku wyczerpania się oficjalnej puli miejsc proszę o kontakt z Komitetem Organizacyjnym Mistrzostw Polski ( kontakt poniżej ).

Liczymy na Wasz udział, współzawodnictwo i wspaniałą sportową zabawę.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego - Przemysław Specjalski

Jeśli Twoja Firma chciałaby wesprzeć finansowo lub rzeczowo organizację tej imprezy proszę o kontakt : 502 653 089 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Regulamin

Polagra Tech 2018

POLAGRA TECH

Międzynarodowe Targi Poznańskie stwarzają wiele możliwości, z których w pełni korzystają zarówno zwiedzający, jak i wystawcy. POLAGRA TECH 2018 to największe targi branży technologii spożywczych w Europie Środkowo-Wschodniej, podczas których w tym roku, jak zawsze w latach parzystych, szczególne miejsce zajmuje branża technologii piekarskich, cukierniczych i lodziarskich.

POLAGRA TECH jest wydarzeniem dedykowanym przedstawicielom branży producentów żywności.
W tym roku odbędzie się duży salon technologii piekarskich i cukierniczych, na którym producenci
i dystrybutorzy polskich i światowych marek zaprezentują mieszanki i komponenty, a także całe linie technologiczne do produkcji cukierniczej, piekarskiej i lodziarskiej. Zaprezentują oni cukiernikom, piekarzom i lodziarzom jakie nowe produkty można stworzyć na nowoczesnych urządzeniach
i z użyciem najnowszych komponentów. Wszystko aby rozwinąć i poszerzyć asortyment produktów,
dodatkowo mistrzowie piekarstwa i cukiernictwa podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Każdorazowo POLAGRA TECH to bogata oferta dla przemysłu technologii spożywczych, tj m.in. można zobaczyć zarówno urządzenia do konfekcjonowania żywności, jak i aparaturę kontrolno-pomiarową, środki higieny i ochrony przed szkodnikami, urządzenia chłodnicze, rozlewnicze, owocowo-warzywne, mleczarskie, do produkcji makaronów, a także środki transportu.

Dlaczego warto być na Polagrze Tech? To prezentacja najnowszych osiągnięć technologicznych, nowości rynkowych, czyli jednym słowem najszersza i najbardziej kompleksowa oferta firm spożywczych w jednym miejscu i czasie. W tym roku na terenie MTP zapanuje zapach świeżego pieczywa i ciasta, a zwiedzający będą mogli zobaczyć arcyciekawe pokazy sztuki cukierniczej.

Ważne terminy:

SALON TECHNOLOGII PIEKARSKICH I CUKIERNICZYCH odbędzie się od 30.09 do 4.10

zaś SALON TECHNOLOGII SPOŻYWCZYCH od 1 do 4.10

Wydarzenia specjalne POLAGRA TECH 2018 Salon Technologii Piekarskich i Cukierniczych:

·         III Otwarte Mistrzostwa Polski w Formowaniu Drożdżówki Jedną Ręką

·         Forum Piekarskie – Zdrowe Pieczywo,

·         Pokazy Cukiernicze Mistrzów,

·         Wiedza i praktyka: konferencje, prelekcje i tematyczne spotkania branży technologii spożywczych.

www.polagra-tech.pl

Co wyróżnia targi POLAGRA TECH:

- jest miejscem premier technicznych i technologicznych, w tym produktów nagrodzonych Złotym Medalem MTP,

- to właśnie w Poznaniu po raz pierwszy w Polsce prezentowane są światowe premiery,
- dla branży spożywczej i gastronomicznej, a w szczególności piekarskiej i cukierniczej oznaczają możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami, rozwiązaniami technologicznymi, a także promowanie polskiej gospodarki,
- są interaktywnym i zaawansowanym technologicznie wydarzeniem biznesowym, którego infrastruktura stwarza możliwości montażu i prezentacji specjalistycznych maszyn, urządzeń i całych linii produkcyjnych, co zobaczyć będzie można przy okazji Salonu Technologii Piekarskich i Cukierniczych w tym roku,

- posiada międzynarodowy charakter: największe, kompleksowe i najważniejsze spotkanie branży w Europie Środkowo-Wschodniej dla zaprezentowania swojej oferty potencjalnym odbiorcom z Polski i zagranicy oraz wymianę doświadczeń w branży,
- oznacza przygotowanie i przeprowadzenie spotkania biznesowego w unikalnym środowisku
z bogatym programem wydarzeń branżowych dostosowanym do potrzeb rynkowych i przygotowanym przez profesjonalistów.

W tym samym terminie będą miały miejsce także Międzynarodowe Targi Techniki Pakowania
i Etykietowania TAROPAK
oraz Międzynarodowe Targi Gastronomii i Wyposażenia Hoteli POLAGRA GASTRO / INVEST HOTEL, na które serdecznie Państwa zapraszamy.

FoodExpo

FOODEXPO - TARGI DLA PROFESJONALISTÓW

Patronat Honorowy: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

FOODEXPO w nowej formule to największe targi spożywczo-gastronomiczne w Polsce Północnej, skierowane do profesjonalnego odbiorcy branżowego (w poprzednich edycjach pod tytułami BALTPIEK, GASTROEXPO i MLECZNA REWIA). Targi odbywają się w cyklu dwuletnim wraz z jedynymi w Polsce Międzynarodowymi Targami Przetwórstwa i Produktów Rybnych POLFISH, w 2015 roku zgromadziły blisko 250. wystawców z kraju i zagranicy, zyskując duże zainteresowaniem profesjonalnych odbiorców -  imprezę odwiedziło blisko 6 tys. gości.

Targi będą doskonałą okazją do spotkań, konsultacji, szkoleń oraz przeglądem trendów sektora spożywczo-gastronomicznego, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb i specyfiki naszego regionu, ze wspólnym mianownikiem nowości i innowacje. Zatem na targach prezentowane będą pomysły i rozwiązania dla SMART  BIZNESU  - restauracji, piekarni, kawiarni, czy też firm z branży przetwórstwa spożywczego, najnowsze trendy w gastronomii, piekarnictwie, lodziarstwie, mleczarstwie i cukiernictwie i dietetyce.  Impreza skierowana jest do właścicieli i menedżerów obiektów gastronomicznych, firm cateringowych, piekarni, cukierni, lodziarni, sklepów i hurtowni spożywczych, sieci supermarketów i dyskontów, jak również technologów żywności i żywienia oraz kucharzy.

 

 

 

 

Zapraszamy serdecznie do udziału w projekcie FOODEXPO 2017!

 

 

Zdrowe pieczywo od małego do dorosłego - CAVALIADA 2016 2-4 grudnia 2016r.

Piekarnia Młodego Jeźdźca

 

W formie zabawy w piekarza dzieci usłyszą o tajnikach pracy w piekarni i sposobach naturalnego wypieku chleba oraz przekażemy im podstawowe informacje na temat wartości odżywczych produktów zbożowych. W przygotowanej „galerii piekarskiej” będzie można zobaczyć naturalny kwas chlebowy, różne rodzaje mąk i nasion, z których robi się mąkę lub które dodaje się, by wzbogacić wypieki. W Piekarni Młodego Jeźdźca dzieci będą miały okazję zapoznać się z zasadami zdrowego żywienia oraz przekonać się, jak pachnie i smakuje prawidłowo wypieczony chleb.